Látogatás egy gazdasági udvarba.
Programunk:
8.30-9.00 Érkezés, regisztráció
9.00-9.30 Megnyitó
9.30-10.15 Természetvédelemre nevelés 3-6 éves korban
Lehetőségek a Hortobágyi Nemzeti Parkban
Előadó: Kemecsei Ágnes, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának képviselője
10.20-10.50 A gyerekek környezeti nevelésének módszerei
Fekete Gólya erdei óvoda, Erdőspuszta
Előadó: Farkas Csilla, biológus
11.00-11.45 Drámafoglalkozás – a környezetvédelem jegyében, nagycsoportos gyerekekkel
11.45-12.15 Beszélgetés, eszmecsere a látott foglalkozásról
12.15- Záró gondolatok, ebéd
A program időpontja: 2018. január 26-a, péntek, 17 óra.
A Nyitnikék Óvoda dolgozói

Kirándulás a Fekete Gólya Erdei Óvodába
Zöld óvodaként kiemelten kezeljük a környezettudatos nevelést, a gyerekek természettel kapcsolatos ismereteinek bővítését, fejlesztését. Nagyban segíti ezt a törekvésünket az erdei óvodában való részvétel. Május 11-én, a Madarak és fák napja, zöld jeles napot követően látogattunk el Erdőspusztára, az erdei óvodába.
Az erdei óvodában sok új ismerettel gazdagodtunk. Megismertük a Fekete gólyát. Az erdőspusztai tanösvényt bejárva pedig erdei kincsekkel: makkal, mohával, csigaházakkal, gallyakkal gazdagodtunk, gyógynövényekkel ismerkedtünk. Megfigyeltük a fákat, bogarakat, virágokat. Meghallgattuk az erdő hangját, nyomokat kerestünk az erdőben a mohák, virágok, bogarak által. Az erdei kirándulásunkat kísérőnk, Farkas Csilla, biológus tette tartalmassá, sok ismeret átadásával, érdekesség elmesélésével. Emkékként elhoztuk az általunk kiválasztott fák kéregnyomatát.
„Kedves Zöld Óvodások!
Tíz éves a Magyarországi Zöld Óvodák Hálózata!
Ennek örömére, illetve a tavasz köszöntésére egy kis játékot szervezünk: március 20-án, a tavaszi napforduló napján öltözzünk zöldbe! Csatlakozzatok hozzánk, és viseljetek Ti is zöld ruhákat ezen a napon.”
Ehhez a felhíváshoz csatlakozott ma óvodánk, mint bázisóvoda. A ragyogó tavaszi napsütésben programjaink voltak:
- Bemelegítő torna az óvoda udvarán (zene: Tavaszi zsongás)
- Öleld meg a fát! (Zene alatt futkosnak a gyerekek a fák között, ha elhallgat a zene, egy fához futnak, és átölelik azt. Zene: 100 folk celsius: Észak)
- Kimentünk a Kadarcsba, vittük a zöld lufikat, majd ott feldobtuk az összeset, arra törekedtünk, hogy ne essenek le a földre.
- Benn a bárány, kinn a farkas… dalos játékot játszottuk.
- Futóversenyt rendeztünk a mezőn korcsoportonként.
- Hosszú az erdő, széles az erdő… dalra indultunk az erdő felé.
- Sétáltunk az erdőben.
- Az erdőben az előzőleg elszórt szemetet összeszedtük. Megtisztítottuk az erdőt. Kerestünk bogarakat, nagyítóval madarakat a fákon, levegőben. Meghallgattuk az erdő, a madarak hangját.
- Játszottunk az óvoda udvarán. (Vándorbot és hátizsák, Anyu végy egy hegyet nekem!, Átmentem a szivárvány alatt, Gyermek volt minden óriás)











Zöld Óvoda bázisintézmény
Nagy megtiszteltetés érte óvodánkat. 2015 decemberében elnyertük az „Örökös Zöld Óvoda” címet. Most pedig szeptemberben a Földművelésügyi Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérte óvodánkat, hogy Hajdú-Bihar megyében lássa el a Zöld Óvoda bázisintézmény feladatát. Intézményünk elvállalta ezt a megtisztelő feladatot, és 2016. szeptember 15-én ünnepélyes keretek között a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, a Vajdahunyad várában megtörtént a megbízólevél hivatalos átadása, Román István helyettes államtitkár által.






- Kismadár fészekben mintázással
- Térbeli fa madarakkal
- Madár készítése hajtogatással
Az óvónénik mesedramatizálással is kedveskedtek a gyerekeknek: Mese az eltévedt kisverébről.
A nap végén a gyerekek örömmel vitték haza anyukájukkal közösen készített fáikat és madaraikat.
A TÁMOP – 3.1.4 pályázat fenntartásának keretein belül intézményi innováció megvalósulására került sor óvodánkban 2016 02 10 -12 –én. Innovációnk a ” Tél a Kadarcsban ” célja:
– A téli évszak megfigyelése a Veres Péter Emlékparkban.
– Ismerkedés közvetlen környezetünkkel.
– A természet szeretetére megóvására nevelés.
– A gyermekek ismereteinek bővítése.
– A madarakról való gondoskodással az önzetlen segítségnyújtás képességének kialakítása.
– A BAKCSO Egyesület aktivistáival együttműködve, közvetlen tapasztalatszerzés a téli madárvédelemről.
Innovációnk első napján ” Madárfarsang” néven szabadidős napot szerveztünk. Választható műhelyek voltak:
1. Drámajátékok a madarakkal kapcsolatban
2. Bagoly és gólya báb készítése ( BAKCSO )
3. Madáreleség készítése almából és napraforgóból
4. Madáretető papírból
2015Óvodánk már 3 egymást követő hároméves ciklusban viselte nyertes pályázatok révén Zöld Óvoda címet, így most pályázhattunk az Örökös Zöld Óvoda címre, ami sikeresen meg is történt.
Ahhoz, hogy elnyerhessük ezt a megtisztelő címet egy komoly kritériumrendszernek kellett megfelelnünk.
Óvodánk nevelőtestülete évek óta olyan szellemben dolgozik, amely nagyban segíti a gyerekek környezettudatos magatartásának formálását, tudatosan tesz azért, hogy a Zöld Óvoda kritériumrendszer elemei megvalósuljanak a Nyitnikék Óvodában. Rendszeresek a környezetvédelmet szolgáló programok (papírgyűjtés, jeles napok megünneplése, Zöld manó hétpróba, Erdei Óvoda, elemgyűjtés, PET palackgyűjtés, szelektív hulladékgyűjtés, Kadarcsi tanösvény bejárása).
Örökös Zöld Óvoda címmel jelenleg az országban 52 óvoda rendelkezik. A cím ünnepélyes átadására 2015. december 16-án, Budapesten a Mezőgazdasági Múzeumban került sor.
Ez a cím visszavonásig szól, és az óvodánk közösségét nagy lelkesedéssel tölti el a feladat, a cím megőrzése. A fenntarthatóság biztosítása, a természetet óvó, védő, szerető nemzedék nevelése, a jövő záloga.
Halld a szót, mit föld, az ég beszél.
Nézd a bolygót! Oly` tiszta kék.
Élj ma úgy, hogy éljen még!”
/Orbán Tamás/




október 01.A tavalyi élményeken felbuzdulva, ebben az évben is szerveztünk látogatást a derecskei almáskertbe. Több, az előző évben még középsős gyermek emlékeiben még ma is elevenen élő emlék maradt az ott tett tavalyi kirándulás. Izgatottan keltünk útra a kellemes őszi időben. Ismét Bálint bácsi várt bennünket, akit a gyerekek örömmel köszöntöttek. Ó a kertpedagógiai program vezetője, aki a gyermekekhez közel tudta hozni a gyümölcsöskert mindennapjait, a benne élő állatokat interaktív bemutatásával, a kerthez illő játékokkal.
Nagy élmény volt munkában, almaszüretben látni az embereket, és az almával teleszedett konténerekkel felszerelt traktort.
A gyerekek a kert bejárását követően maguk is belekóstolhattak az almaszüretbe, ami nem mindennapi élmény volt számukra. A leszedett almákat hazavihették, valamint minden gyermek kapott egy kis dobozos derecskei almából készített 100%-os almalevet.
Több napon keresztül beszéltünk még az ottani élményekről, és ez a nap volt kiindulópontja több tevékenységnek is a következő hét folyamán.
Óvodánk nagycsoportosai a városunkban szervezett mobilitás hét keretében részt vettek a BAKCSO által hirdetett programon, a Veres Péter Emlékparkban szervezett rövid túrán. Ezt követően a gyerekek az aktivisták segítségével a parkban, a természetben ismerkedtek az ott található fákkal, növényekkel; felismerték a levelüket, és a hozzátartozó terméseket. Természetes anyagokból, tojástartóból, ágakból, fűszálakból szemet gyönyörködtető tulipánokat készítettek, amit örömmel vittek haza a nap emlékére. Ez a nap a szervezett tevékenységekkel hozzájárult a gyerekek környezettudatos neveléséhez.
2015 június 8
Idei gyermeknapunkra is vendégül hívtuk a gyerekek szüleit, testvéreit egy közös mulatságra, munkálkodásra, szórakozásra. Rendezvényünk megnyitásaként Szendi Katalin, aerobik oktató közös tornára csábította a gyerekeket, szülőket, dolgozókat. Ezt követően volt óvodásaink közreműködésével színvonalas táncműsort láthattunk a Lesz Dance tánccsoport előadásában. A nap további részében lehetett játszani a Petrovics család népi gyermekjátékain, csillám tetoválást készíttetni, slambucot, fánkot, popcornt falatozni, gyöngyöt fűzni,röptethető madarat barkácsolni. Ez a délután vidám hangulatban és tartalmasan telt. Köszönjük az Elamen ZRT. és a szülők felajánlását, valamint az aktív közreműködést és segítséget.
2015 június 6
Az idei nevelési évünk évzáró ünnepségén óvodásaink korcsoportonként örvendeztették meg szüleiket kis műsorukkal. A kiscsoportosok a tavasz aprócska állatainak bőrébe bújva (csiga,katicabogár,lepke) csaltak mosolyt vendégeink arcára. Középsőseink törpés műsorukkal szereztek örömet, míg a nagyok korukhoz illően Carl Orff zenéjére koreografált táncukkal lepték meg hozzátartozóikat.
Ezt követően ballagási ünnepségünkön a kisebbek verssel búcsúztatták el iskolába menő társaikat, akik egyenként köszöntek el az óvodától és az itt maradó gyerekektől, felnőttektől.
2015 május 27.
Drámacsoportosokkal a Vojtina Bábszínházban
Hagyomány már óvodánkban, hogy a drámacsoportos gyerekekkel nevelési év befejezéseként ellátogatunk a debreceni Vojtina Bábszínházba. Így történt ez ebben az évben is. Az utazást vonattal oldottuk meg, ami több gyereknek az első vonat élménye volt. Majd a Debrecenbe való érkezés után gyalogosan jutottunk el a Bábszínházba. A borús időjárás ellenére a gyerekek jól bírták a fáradozást, és lelkesek voltak az odavezető úton. Az „Őztestvérek” című meseelőadást tekintettük meg.
A népmese magas művészi fokon való megelevenítése méltán varázsolta el a gyerekeket. Az előadás végén önkéntelen fogalmazták meg, hogy nagyon tetszett a mese, még a bennünket kedvesen kikísérő bábművészeknek is kifejezték ezt a véleményüket, és mondtak köszönetet a látottakért. A visszaúton figyelmet fordítottunk az útközben látható nevezetességekre, a Nagytemplomra, a Kossuth térre, a szökőkutakra, Csonkatemplomra. Ámuldozva nézték a nagyvárosi forgatagot, és nagyon élvezték még hazafelé újra a vonatutazást.
Nem mindennapi élményben volt részük a gyerekeknek, olyan művészi élménnyel lettek gazdagabbak, ami mindenképpen pozitívan hat személyiségük fejlődésére, erkölcsi ítélőképességükre, ízlésvilágukra.
.
.
2015 május 4-8 között valósult meg óvodánkban a TÁMOP 3.1.4 pályázatban vállalt témahét. A hét,nyílt szabadidős nappal zárult, ahol vendégeink voltak a gyerekek szülei és a leendő elsős tanító nénik is.A gyerekek és a vendégek megnézhették az óvónénik mesejátékát: Az aranyos tarajas kiskakas címmel
„A természet zöldje a növények és a fák élete. A zöld maga az élet.”
Zöld manó hétpróba a Nyitnikék Óvodában
A Zöld Óvoda szellemében, április 23-án, a Föld napjához kapcsolódva nagycsoportos gyerekeink számára hagyományteremtő szándékkal megrendeztük a Nyitnikék Óvoda hétpróbás Zöld manója programot.A gyerekek hét helyszínen találkoztak a természetvédelemmel kapcsolatos kihívásokkal. A próbák sikeres teljesítése után elnyerték a Nyitnikék Óvoda hétpróbás Zöld manója címet, egy jelvény formájában, amit méltán büszkén viselhetnek majd a továbbiakban.
A programot a Kadarcsi tanösvény mentén, és az óvoda udvarán rendeztük meg.A programot segítették óvodánk volt dolgozói illetve a BAKCSO Egyesület képviselői.
Projekt a Tulipán csoportban
A TÁMOP 3.1.4. pályázat keretében 3 hetet meghaladó projekt valósult meg a Tulipán csoportban. A projekt a „Kikelet” címet kapta, és a tavaszi rügyfakadástól a tavasz kibontakozásáig tart. Ebben az évben március 09. és április 01. közé esett ez az időszak. A gyerekek tanúi voltak a korai rügyfakadásnak, a tavasz ébredésének, amelyek tapasztalatszerzéseken keresztül valósult meg. Sétákat szerveztünk közvetlen környezetünkben. Megfigyeltük a virágos kertekben előbukkanó virágokat: krókuszt, hóvirágot, nárciszt, jácintot. A rügyező fák is szinte a szemünk láttára bontogatták leveleiket, borultak virágba. Kirándultunk a Kráter-tóhoz, ahol találkoztunk a vízpart apró élőlényeivel, gyíkokkal, pókokkal, pillangókkal, békákkal. Ismerkedtünk a háziállatokkal, kicsinyeikkel. A projektet már hagyományos módon a húsvéti ünnepet megelőző kiállítással, és a szülőknek bemutatott „Zöldágjárás” tavaszköszöntő bemutatásával zártuk.
A Víz Nemzetközi Világnapja alkalmából az idei évben kirándulást szerveztünk óvodánk középsősei és nagycsoportosai részére a Nagyhegyes közelében található Kráter – tóhoz.Elmeséltük a gyerekeknek a tó keletkezésének történetét, a körülötte lévő földsánc létrejöttének körülményeit.( 1961 – es gázkitörés ) Nagyon szépen kialakított környezetet láthattunk, kellemes sétát tettünk a tó körül, ahol már a tavasz első jelei is megmutatkoztak apró rügyek formájában.Megbeszéltük, milyen állatok és növények élőhelye ez a tó.Útban hazafelé, megálltunk a Keleti- főcsatorna partján.Így a gyerekeknek lehetőségük volt közvetlen tapasztalatszerzésre az álló és folyó vizekről.A kiránduláson gyermekeink sokat meséltek vízzel kapcsolatos élményeikről, mint fürdőzés, pecázás.Javasoltuk nekik, hogy családjukkal, szüleikkel is látogassanak el a Kráter-tóhoz.Ez a távolság városunktól akár kerékpárral is megtehető.
Ebben az évben 2015 február 16- án rendeztük meg óvodánkban a farsangi ünnepséget.A gyerekek már reggel jelmezben érkeztek a csoportjukba és szüleikkel együtt nézegették egymás jelmezeit. A tízórait követően különféle játékokat játszottunk.Pl : Keksz evő, szörp ivó, lufi fújó verseny; kakasok viadala; seprűs tánc.
Ezt követően közös éneklésre és versmondásra gyűltünk össze.A délelőtt lezárásaként megnéztük a Zenebohóc Társulat farsangi előadását Sanyi bohóc vezetésével.A délelőtti folyamatos falatozás ellenére délre megéheztünk és kellemesen elfáradtunk.A gyerekek napokig emlegették farsangi élményeiket és a nekik leginkább tetsző jelmezeket le is rajzolták.Legtöbbjük már azt is eltervezte, hogy milyen jelmezt ölt fel a következő alkalommal.
A TÁMOP – 3.1.4 pályázat fenntartásának keretein belül intézményi innováció megvalósulására került sor óvodánkban 2015 02 04 -05 -én.Innovációnk a ” Tél a Kadarcsban ” célja:
– A téli évszak megfigyelése a Veres Péter Emlékparkban.
– Ismerkedés közvetlen környezetünkkel.
– A természet szeretetére megóvására nevelés.
– A gyermekek ismereteinek bővítése.
– A madarakról való gondoskodással az önzetlen segítségnyújtás képességének kialakítása.
– A BAKCSO Egyesület aktivistáival együttműködve, közvetlen tapasztalatszerzés a téli madárvédelemről.
Innovációnk első napján ” Madárfarsang” néven szabadidős napot szerveztünk.Választható műhelyek voltak:
1. Drámajátékok a madarakkal kapcsolatban
2. Bagoly készítése tenyérnyomattal
Ismerkedés a madarak életével ( BAKCSO )
3. Madáreleség készítése almából és napraforgóból
Január
Januárban elkezdtük a víz témakör feldolgozását óvodánkban.Sétálni mentünk a Kadarcs folyóhoz,megfigyeltük annak vizét a folyó körüli élőlényeket.Ellátogattunk a Horgászboltba,ahol megnéztük az akváriumokban élő halakat,növényeket,teknősöket.
Óvodai szintű vers- és mesemondó verseny
2015. 01. 19.
Már néhány éve a Csicsergő Óvoda hagyományként megrendezi a Kistérségi vers és mesemondó versenyt városunkban, amelyre ebben az évben is meghívást kaptunk. Január elejétől kezdve a gyerekek óvónői és szülői segítséggel lázasan készültek a megmérettetésre, amelyet megelőzően helyi versenyre került sor. Erre az alkalomra meghívtuk a Balmazújvárosi Általános Iskola, Bocskai tagintézményének két tanító nénijét, Csepregi Jánosnét, Kerekesné Dobi Erzsébetet és óvodánk nyugdíjas óvodapedagógusát, Tóth Lászlónét. Ők látták el a zsűri feladatát, miszerint az induló 12 óvodásunkból kiválasztották a 3 legjobban teljesítő gyermeket, akik képviselték a Nyitnikék Óvodát a városi rendezvényen.
Rendezvényünkön részt vett intézményünk vezetője, Vezendi Andrásné is.
A gyerekek bátran álltak ki, és mondták el verseiket, meséiket, amiről a zsűri elnöke is elismeréssel szólt: Varga Máté, Lukács Dominika, Veres Emma, Szabó Boglárka, Koroknai Jázmin, Hodosi Evelin, Molnár Zoltán, Nagy Alexandra, Vécsei Adrienn Petra. A döntés eredményeképpen a városi versenyre
Bakó Diana,
Nagy Lizett és
Veres Vanda Mira jutott tovább.
Gratulálunk a gyerekeknek, és köszönjük a szülők és az óvónők felkészítő munkáját!
2014 december 17
Óvodánkban rendhagyó módon ünnepeltük idén a karácsonyt.A szülőket közös éneklésre,verselésre,
2014 December 11
Választható tevékenységek:
Mesedramatizálás: A három fenyőfa
– Karácsonyi füzér pattogatott kukoricából
– Lisztgyurma fenyő mintázása vörös lencsével
– Karácsonyi finom falatok
Az óvónénik még báboztak is, a Jön a Mikulás című mesét, míg nagy sokára megérkezett. A gyerekek mosolyogva vették át csomagjaikat tőle és örültek, hogy idén sem kaptak virgácsot.Reméljük jövőre is eljön hozzánk.
Óvodánkban szabadidős napot szerveztünk az ősz és a tűz jegyében 2014 november 3 – án.
Választható műhelyeink voltak:
1. Meleg szendvics készítése és elfogyasztása
2. Terítő mintázása őszi gyümölcsök lenyomatával
3. Katica és teknős barkácsolása dióból
4. Dramatikus játékok az ősz jegyében
2014. OKTÓBER
Kirándulás a Derecskei almáskertbe
Első alkalommal látogattunk el középsőseinkkel és nagycsoportosainkkal Derecskére az almáskertbe. Ez a kert a 47-es főút mellet Derecske határában, nagy területen helyezkedik el,körbe ölelve a Rózsakert Csárdát.
Az itt dolgozók berendezkedtek a gyermekek fogadására. Nagyon sok ismeretre tehettünk szert az almatermesztésről, a fák védelméről. Interaktív játékokat játszhattunk,(pl: állatok lábnyomainak felismerése) és óriás puzzlet raktunk ki mikrocsoportokban. A gyerekek kíváncsiságát leginkább a rókacsapda nyerte el, aminek működését vezetőnk többször is demonstrálta.
Utunk végén rostokban gazdag szűrt almalevet kóstolhattunk .Maradandó élményekkel tértünk vissza óvodánkba, abban a reményben, hogy jövőre is ellátogatunk az almáskertbe és újra szüretelünk almát.
Kirándulás Nyíregyházára
Az Állatok világnapja (október 4.) alkalmából kirándulást szerveztünk nagycsoportos óvodásaink részére a Nyíregyházi Állatparkba. Izgatottan készülődtünk a nagy napra. Sokat beszélgettünk arról, miért fontos, hogy ismerjük az állatokat, hogyan kell gondozni, ápolni, táplálni őket. Október 6-án került sor az utazásra. Gyermekeink közül sokan most jártak először ezen a helyen. Álmélkodva, csodálkozva nézték a sok különleges helyet, állatot. Nagy sikert arattak az elefántok, akik épp akkor fogyasztották el ebédjüket, sok-sok zöldséget. Nagy figyelemmel kísérték a Fóka-show produkcióit. Még a felnőttek számára is különleges élményt jelentett megnézni a Papagáj-showt, amiben ara papagájok bizonyították rátermettségüket. Gyermekeink korukat meghazudtolóan rótták a kilométereket. Fáradtságuk a buszon jelentkezett, ahol többen is elszunnyadtak. Megígértük az állatoknak, hogy jövőre újra meglátogatjuk őket.
2014. SZEPTEMBER
Takarítási Világnap
2014.szeptember.23
Intézményünk már sok éve kiemelt figyelmet fordít a gyerekek környezettudatos nevelésére, a Zöld Naptár jeles napjainak megünneplésére. A Takarítási Világnap alkalmából a NYITNIKÉK óvoda óvodásai és dolgozói gereblyét, vödröt, lombseprűt ragadtak a kezükbe. A délelőtt folyamán azon munkálkodtunk, hogy az óvoda udvarát szebbé, esztétikusabbá, tisztábbá varázsoljuk.
A gyerekek aktívan kivették részüket a munkálatokból. A jeles nap lehetőséget adott az ember környezet átalakító munkájának megfigyelésére, a közös tevékenykedés –az öröm mellett-a munka tiszteletére is neveli a gyerekeket, s hozzájárul mások munkájának megbecsüléséhez. Célul tűztük ki, hogy a gyerekek érezzék át, milyen jó dolgozni azért, hogy környezetünk szépségét, tisztaságát megőrizhessük.
FOGÁSZATI SZŰRÉS
2014 szeptember10-12-ig fogászati szűrésen vettek részt óvodásaink. Ennek a kezdeményezésnek nagyon örültek a gyermekek szülei, hiszen alig van olyan óvodás akinek minden foga ép lenne. Mi óvó nénik némi aggodalommal indultunk útnak, tartva attól, hogy a fogorvosi rendelőben sok pityergő gyermeket kell vigasztalnunk. Szerencsére aggodalmaink alaptalannak bizonyultak. A gyerekek nem sírdogáltak a szűrővizsgálat során, hanem kimondottan érdekesnek találták a fogászati tükröt és a fogorvosi székben való „liftezést”. A kellemes légkörhöz nagyban hozzájárult mindegyik fogszakorvos és asszisztenseik kedvessége, barátságos, gyermekek számára rokonszenves magatartása. Köszönjük a munkájukat.
A szűrővizsgálat után maradt időnk egy jót játszani a lakótelep játszóterén.
GYERMEKNAP A NYITNIKÉK ÓVODÁBAN
2014. június 5.
Gyermeknap alkalmából nyílt rendezvényt szerveztünk, ahová délután vártuk a családokat. Vendégeink voltak a „Kikerics” néptánc csoport. Szendi Katalin aerobik oktató játékos foglalkozással színesítette a gyerekek napját. Majd a gyerekek elfoglalhatták, kipróbálhatták a Szárnyalló népi játékok számtalan eszközét. A naphoz a szülők slambuc és paprikás krumpli főzéssel járultak hozzá. Lehetőség nyílt még barkácsolásra is. A délután jó hangulatban, tartalmasan telt el a gyerekek és minden felnőtt számára.
Drámacsoportos gyerekekkel a Vojtina Bábszínházban
Az előző évben bevezetett hagyományként jelen nevelési évünk végén is megszerveztük a színházlátogatást a debreceni Vojtina Bábszínházba. A gyerekek nagy izgalommal várták az indulás napját, ami június 3-a volt. Az utat vonattal és villamossal, majd kellemes sétával tettük meg a gyerekek nagy örömére. A színházelőadás címe „Égen – földön túl”, egy modern mese volt, amely teljesen elvarázsolta a gyereket, a valóság összeolvadt a képzelettel a hiteles előadásnak köszönhetően. Egy űrutazáson vettünk részt, amely során megmentettünk egy bajba került bolygót. Ez az élmény még napokig foglalkoztatta a gyerekeket, volt olyan, aki elbizonytalanodott, hogy tényleg elrepültünk, vagy csak játszottunk. A gyerekek nem mindennapi élménnyel gazdagodtak, ezért is megerősödött bennünk az a szándék, hogy ezt a hagyományt jövőre is folytatjuk.
ÉVZÁRÓ, BALLAGÁS
2014.május 31.
Az óvodai évzáró, ballagási ünnepségünk ebben az évben a bizonytalan időjárás miatt a
Bocskai iskola tornatermében került megrendezésre.
A termet 9:30-ra megtöltötték a vendégek, majd az ünnepséget a ballagó gyerekek zenés
mozgása, kis tornája indította. Ezt követte vezetőnk ünnepi megnyitója, majd a ballagó
gyerekek vidám, állatos jelenete következett. Ezután az angol foglalkozásokon részt vevő
gyerekek mozgásos, énekes előadása nagy tapsra késztette a jelenlevő vendégeket.
Az elköszönő szülői munkaközösségi tagok munkáját egy-egy szál virággal köszönte meg
tagóvoda vezetőnk. Majd a középsősök búcsúztatták a nagyokat két közösen elmondott
verssel. Ezt követte a ballagó nagyok búcsúja az óvó néniktől, dajka néniktől. Majd a na-
gyok átbújva a virágokkal feldíszített kapun egy-egy gondolattal, verssel búcsúztak el az
óvodától, óvodai élettől. A ballagás végén a gyerekek ámulattal nézték a felengedett lu-
fikat, míg azok messze el nem szálltak. Minden évben annyi héliumos lufit engedünk el
ahány ballagó gyermek van, ezzel jelképezve az útnak indulást az életbe és a búcsút.
Madarak fák napja – témahét megvalósulása
Óvodánkban, a Nyitnikék Óvodában 2014. május 5-től 9-ig került sor a TÁMOP 3.1.5 pályázat keretein belül vállalt témahét megvalósítására.
Heti témánk: Madarak és fák napja.
A hetet nyílt szabadidős nappal zártuk, ahová meghívtuk a gyermekek szüleit és a leendő elsős tenító néniket. Köszönjük a szülőknek és a hét tanító néninek az érdeklődést és aktív részvételt. Ezen a rendezvényen lehetőség nyílt arra, hogy a szülők együtt tevékenykedjenek gyermekeikkel és megismerkedjenek gyermekük elsős tanítójával. Nyílt napunkat az óvónénik mesejátéka nyitotta. „Az eltévedt kisveréb” című mesét adták elő.
Választható műhelyek voltak:
1./ Virágzó ág készítése pattogatott kukoricából.
2./ Madár zacskóbáb készítése.
3./ Színes madarak készítése.
4./ Térbeli fa készítése madarakkal.
A témahét célja:
-A hét folyamán mélyüljenek a gyermekek már meglévő ismeretei közvetlen tapasztalatszerzéssel,
-a téma sokoldalú megközelítése, annak komplex feldolgozása,
-minden gyermek saját képességi szintjének megfelelően tevékenykedjen,
-a környezet, a természet megóvására, a fák és madarak gondozására ösztönzés és annak fenntartása
-a szűkebb és tágabb környezethez való érzelmi kötődés erősítése,
-a gyermeki aktivitás, motiváltság, kíváncsiság ébren tartása és kielégítése, a kreativitás előtérbe he-
lyezése a kompetenciaérzés kialakítása, fenntartása,
-a gyermekek korszerű pedagógiai módszerek alkalmazása során szerezzenek tapasztalatokat (játék-
ba integrált önkéntes és cselekvéses tanulás, beszélgetőkör, szóforgó, egyéni munka, páros munka,
kooperatív és differenciált mikrocsoportos foglalkoztatás)
-szülőkkel való együttműködés kialakítása, folyamatos kapcsolattartás.
A témahét feladatai:
-Közvetlen tapasztalatszerzés a fákról és madarakról természetes élőhelyeiken, helyszíni foglalkozá-
sokon, sétákon
-minél több megtapasztalás környezetünk védelméről, a madarak és fák gondozásáról,
-szókincsbővítés új fogalmak, kifejezések megismerésével, tapasztalatok verbális kifejezése beszége-
tések során,
-a természet szépségeinek, gazdagságának megtapasztalása felfedezésekkel, a közeli Veres Péter
Emlékparkban s az ott található tanösvényen,
-manuális tevékenységek biztosítása finommotorikájuk fejlesztéséhez és a téma sokoldalú feldolgozá-
sához,
-lehetőség biztosítása szüleikkel együtt való munkálkodásra, közös tevékenységek végzésére.
ANYÁK NAPJA
2014. május 6.
Az édesanya minden gyermek és felnőtt szívében különleges helyet foglal el. Ő az, akihez örömünkben, bánatunkban először fordulunk, ő az, aki számára mindig mi, a gyerekei vagyunk a legfontosabbak. Jelenléte, munkája életünk része. Gyakran észre sem vesszük, mennyit fárad értünk. Számára mindez természetes, annyit kér csupán, hogy legyünk jó gyerekei.
A gyerekeket is, és a felnőtteket is egész évben elfoglalják a hétköznapok feladatai, örömei, bánatai. Néha nem sikerül jónak lenni, néha bánatot okozunk, néha nagy örömet. Előfordul, hogy elfelejtünk valamit, lehet, hogy fontos dolgokat is. Minden évben van azonban egy nap, amiről sosem feledkezünk meg. Ez május első vasárnapja, ekkor köszöntjük az Édesanyákat.
Ebben az évben is kis műsorral, versekkel, dalokkal, dalos játékokkal, mondókákkal, ajándékkal köszöntöttük az édesanyákat. Minden kis óvodásunk nagy izgalommal készítette el az „Anyák napi tenyér nyomatát”, melyet ajándékként adtak át a virág mellé. Izgalommal várták,hogy elmond- hassák kis versüket, mindenki a legügyesebb szeretett volna lenni, hogy büszke lehessen rá az édesanyja. Úgy láttuk, hogy sikerült nagy örömet szereznünk az édesanyáknak és nagymamáknak, hiszen sokak szemébe könnyeket csaltunk.
4. Megyei Zöld Óvoda találkozó
Hortobágy 2014. 04. 29.
Ebben az évben Hortobágyon került megrendezésre a Zöld Óvodák megyei találkozójára. Mi is meghívást kaptunk erre a rendezvényre, mivel mi is rendelkezünk a Zöld Óvoda címmel. Tagintézményünk már 3 alkalommal nyerte el ezt a címet, és ezt követően már pályázhatunk majd az örökös tagságra.
Hortobágyon, a felkérésnek megfelelően két gyermekkel tettünk eleget a meghívásnak. Míg mi, az óvónők konferenciabeszélgetésen számoltunk be az óvodáinkban folyó, a Zöld Óvoda kritériumainak megfelelő munkánkról, a gyerekek foglalkoztatásáról a hortobágyi Nyitnikék Óvoda óvodapedagógusai gondoskodtak.
A konferencia után meghívást kaptunk egy igazi slambuc ebédre, majd kirándultunk a Pusztai állatparkba, ahol őshonos állatokat láthattunk természetes környezetben. A program végén, kellemesen elfáradva, új élményekkel, ismeretekkel gazdagodva tértünk haza.
A TÁMOP 3.1.4. pályázat keretében 3 hetet meghaladó projekt megvalósítását vállaltuk, aminek fenntartása 5 év kötelezettséget ír elő. A projekt témája a kikelet, a tavasz ébredése. Ebben az évben március 17. és április 16-a közé esett a projekt időszaka. A gyerekek megismerték a tavasz hatását a növényekre, állatokra. Megtapasztalták az időjárási viszonyokat, megcsodálhatták az ébredő természetet. Bejártuk az óvoda környékét, felfedeztük a virágos kertekben nyíló tavaszi virágokat. Kirándulást tettünk a Kadarcs folyó partján, a Kadarcsi tanösvény mentén, a Keleti főcsatornánál. Ismerkedtek a háziállatokkal, kicsinyeikkel. A projektet már hagyományos módon a húsvéti ünnepet megelőző kiállítással, és a szülőknek bemutatott „Zöldágjárás” tavaszköszöntő bemutatásával zártuk.
Intézményi Innováció
Támop 3.1.4.
2014.Február 13-14.
2010-ben készítettük el a „Tél a Kadarcsban” című önálló intézményi innovációnkat.
Az innováció célja megszerettetni a gyerekekkel a természetet, rendszerezni ismereteiket az állatvilággal, kiemelten a madarakkal kapcsolatban.
Az innováció első napján szabadidős tevékenységet tartottunk. A tevékenység célja a sokoldalú komplex ismeretszerzés a madarakról manuális tevékenységek és drámajáték kapcsán. A fenti tevékenységek mellett a gyerekekkel madáreleséget készítettünk, s a BAKCSO aktivistái interaktív műhelyben mutatták be a Veres Péter emlékparkban telelő madarainkat.
Az innováció második napján sétát szerveztünk a tanösvény mentén. A BAKCSO aktivistái vezették a sétát. Felhívták a figyelmet az erdőben található odúkra, fészkekre, csicsergő madarakra. Megálltunk az információs tábláknál, ahol megismerkedtünk a környezetünkben élő baglyokkal. A másik információs tábla a ragadozó madarakat mutatta be. A gyerekek izgatottan figyelték a tájékoztató táblát, hiszen óvodánk udvarára is berepült egy ragadozó madár télen, s most a tábla alapján igyekeztünk beazonosítani.
A séta közben a tanösvény mentén kiraktuk azokat a madáreleségeket, amelyeket előző nap nagy gonddal készítettek a gyerekek.
A Veres Péter Emlékpark közelsége lehetőséget biztosít arra, hogy rendszeresen járjunk ide kirándulni. Minden évszakban megfigyeljük, megismerjük a természetet. Tartalmas, élménydús kirándulásokon veszünk részt ezen a napon, terveink szerint hamarosan visszatérünk, hogy a tavasz beköszöntével zöld környezetben is bejárhassuk a tanösvényt.
Minden évben a február a mulatság hónapja. 2014. február 25-én tartottuk óvodánkban a télűző farsangi mulatságunkat, mely egész délelőtt tartott.
kölcsönzött jelmezekben nagyon aranyosak voltak a gyerekek. Sokan már
Karácsony a Nyitnikék Óvodában
Óvodánk hagyományaihoz híven idén is nyílt nap keretében ünnepelt a négy csoport
minden kis óvodása a közelgő karácsony alkalmából. A karácsonyi játék és kézműves délelőtt tíz órától délig tartott. Két csoport: a Margaréta és a Gyöngyvirág csoport 2013.12.19-én, a Tulipán és a Hóvirág csoport 2013.12.20-án 10 órától adta elő a szülőknek és kedves vendégeknek a karácsonyi műsorát, majd közös karácsonyi készülődésre várt mindenkit.
Mind a négy csoportban asztali díszeket, karácsonyfa díszeket, képeslapokat készítettek a gyerekek szüleikkel. Közös teázással egybekötve kellemes, vidám hangulatban, halk karácsonyi zene hallgatása közben tevékenykedtek. Az ajándékok elkészítése után megnéztük, kibontottuk a „Jézuska” ajándékait. A gyerekek, szüleikkel közösen nagy örömmel próbálták ki a csoport új játékait.
Mikulás
2013. december 6-án járt az óvodánkban a Mikulás. A gyerekek már izgatottan várták. Örömmel tanultunk
2013. NOVEMBER
Szabadidős nap
A TŰZOLTÓSÁGON JÁRTUNK
2013. OKTÓBER
Túzokfutás
Állatkerti kirándulás
Takarítás Világnapja
A Vojtina Bábszínházban jártunk
Kistérségi sportnap Egyeken
Májusban meghívást kaptunk a már hagyományosnak mondható Kistérségi sportnapra, Egyekre. Ebben az évben már 6. alkalommal került megrendezésre ez az óvodák közötti játékos megmérettetés. 2007-ben, Hortobágy óvodája indította útjára ezt a kezdeményezést, amely a balmazújvárosi kistérség településeinek egy-egy óvodáját hívta egy játékos, ügyességi versengésre.
Az Egyesített Óvoda és Bölcsőde Intézmény tagintézményei közül a mi óvodánk kapta meg a lehetőséget, mint eddig kistérségi intézményként működő óvoda, hogy képviselje városunkat.
6 gyermekkel indultunk útnak, a lelkes és segítőkész apukával, Való Jánossal, akinek itt is szeretnénk megköszönni, hogy részt vett velünk ezen a versenyen. Nagy izgalommal vágtunk neki az útnak, és egy kis idő után gyönyörű óvodába érkeztünk, amely 2 éve lett átépítve, felújítva, kibővítve. Szeretetteljes fogadtatásban volt részünk, a gyerekeket pogácsával, teával várták a szervezők. Az óvodavezető köszöntő szavai után a helyi óvoda tornaszakkörös kislányai szalagos bemutatóját tekintettük meg, amit egy rövid bemelegítő torna követett. Majd az óvoda mögötti sportpályán került megrendezésre a verseny. A négy csapat, Egyek, Tiszacsege, Hortobágy és Balmazújváros csapatai versenyszámokban elért pontjaikat színes koronák jelezték. Mi a sárga jelzést kaptuk, ami minden versenyfeladatban megjelent (sárga buzogány, sárga labda, sárga kukac fejdísz, sárga szalag). A 6 versenyfeladat után nagy örömmel állapítottuk meg, hogy a szoros versenyben a második helyet sikerült megszereznünk. Az eredményhirdetés előtt még egy meseelőadást nézhettünk meg az óvó nénik előadásában, amelynek címe „A só” magyar népmese volt. A verseny végeredménye:
- Hortobágy
- Balmazújváros
- Egyek
- Tiszacsege
A csapatok örömmel vették át a megérdemelt okleveleket, érmeket. Ezen kívül minden csapat kapott egy hátizsákban labdát, és színes ceruzákat, aminek a gyerekek nagyon örültek. Az izgalmas programot egy hangulatos slambuc ebéd zárta a sportpályán felállított sátorban, és az azt követő jégkém megkoronázta ezt a napot. Zárásként körbejártuk a szép óvodát, bekukkantottunk a csoportszobákba. A gyerekek is megállapították, hogy nagyon szép ez az óvoda.
Büszkén az elért eredményre és nagy megelégedettséggel érkeztünk vissza az óvodába, ahol még napokig beszéltünk az együtt átélt élményekről.
A kistérségi sportnapot elindító hortobágyi óvoda szabályként azt rögzíti, hogy a következő évben az az intézmény nyeri el a rendezés jogát, amelyik megnyeri a versenyt, eszerint a következő évben ez a jog Hortobágy óvodáját illeti meg.
Csapatunk tagjai:
- Gyüge Luca
- Makula Levente
- Sánta Milán
- Sőregi Imre
- Való Fruzsina
- Véniger Kata
Köszönjük és gratulálunk nekik!
Tarné Szabados Éva
– lehetőség biztosítása szüleikkel együtt való munkálkodásra, közös tevékenységek végezésére (nyílt szabadidős nap)
********
Csoportunkban, a Tulipán csoportban, a TÁMOP 3.1.4-08/2 pályázat keretében a 2009/2010 – es nevelési évben vezettük be a kompetencia alapú óvodai programcsomagot, amelyben megvalósítottuk a „Kikelet” projektet. Az 5 éves fenntarthatóság jegyében ez a projekt ebben a nevelési évben
Kirándulás a Víz Nemzetközi Világnapja alkalmából
Tagintézményünk benevezett a 2012. évi országos kupakgyűjtő versenybe. A verseny célja, hogy erősítsük a gyerekekben a környezettudatos szemléletet. Az összegyűjtött kupakokat újrahasznosítják, amiből a műanyag feldolgozók ismét kész termékeket készítenek. A verseny alatt a kupakokat felhasználtuk a gyerekek játékaiban, tevékenységeiben. Nagyon kreatív módon tudtuk hasznosítani az összegyűjtött színes kupakokat.
Minden évben a Február a mulatság hónapja. Idén, Február 25-én tartottuk óvodánkban a télűző farsangi
Óvodánk a TÁMOP -3.1.4./08/2. pályázat keretében 2009/10 tanévben intézményi innovációt dolgozott ki, amelyet 5 éven keresztül fenn kell tartani.
Ennek a megvalósulását ebben a nevelési évben február 11-15. időszakban tervezzük, melynek zárása 13-án Madárfarsang szabadidős nappal, majd 15-én a Kadarcsi tanösvény bejárásával záródik. A program a gyerekek környezeti nevelése keretében szerveződik. A téli madárvédelmet és a Veres Péter Emlékparkon áthúzódó tanösvény megismerését tűzi ki célul.
Tervezett programjaink a következők:
2013. február 11-15.
Madarakkal, védelmük fontosságával való ismerkedés. Madáretető kihelyezése az óvoda kertjébe. Versek, mondókák tanulása a madarakról.
2013. február 13. (szerda)
Szabadidős tevékenység (Madárfarsang) a madárvédelem témában. (Különféle
- ismeretterjesztő,
- mozgásos,
- manuális
műhelyfoglalkozások a madarak életével, védelmük fontosságával kapcsolatban).
2013. február 14.
Csoportfoglalkozások a szomszédunkban található tanösvény bejárásával:
- a Kadarcs folyó vizének megfigyelése, beszélgetés a víz tisztaságának fontosságáról,
- nyomkeresés a hóban (eseteleges madár-, nyúl-, lónyomok felfedezése)
- madarak felkutatása, megfigyelése, megnevezése a tanösvény mentén,
- a tanösvény növényzetével való megismerkedés, néhány jellegzetes fa, bokor megnevezése.
A programokat a BAKCSO Egyesület segítségével bonyolítjuk le.
******
Szabadidős nap a Tél és a Víz jegyében
Házi versmondó versenyt rendeztünk óvodánkban